Skolen og fremtiden

Print Forstør tekst
Del
Senest opdateret 25.08.2026

Vi tager udgangspunkt i dine styrker og interesser.

Skole, uddannelse og fremtidsplaner fylder meget for mange børn, unge og unge voksne på Dyssegården. Uanset om du går i skole, er i gang med en uddannelse eller stadig er ved at finde ud af, hvad der passer til dig, samarbejder vi med dig om at finde de næste skridt.

Vi ved, at vejen ikke altid er lige, og at tempoet er forskelligt fra person til person. Derfor tager vi udgangspunkt i dine styrker, interesser og muligheder, når vi sammen undersøger og planlægger skole, uddannelse, praktik, beskæftigelse og tanker om fremtiden.

En skole med plads til dig

Skole er en del af hverdagen på Dyssegården. I Dyssegårdens skole kan du gå fra 4. til 10. klasse eller være tilknyttet stu. Alle elever i skolen er enten tilknyttet dagbehandlingen, døgnafdelingerne eller voksenhusene.

For mange af de børn og unge, der starter hos os, har skole tidligere været forbundet med mistrivsel eller dårlige oplevelser. Derfor er det vigtigt for os, at du langsomt igen kan opleve tryghed, lyst og mod til at gå i skole.

Læring og udvikling
Skole, stu og vejen videre

Her kan du læse om Dyssegårdens skole, vores stu og de muligheder, der findes for uddannelse og beskæftigelse. Vi tager udgangspunkt i dig og hjælper dig med at finde den vej, der passer bedst til dine ønsker og muligheder.

Skolen
Skolen
Få indblik i Dyssegårdens skole, hvor undervisningen tilpasses dig, dit faglige niveau og det, du har brug for for at kunne lære og udvikle dig.
Læs mere
Alpakaer
Stu
Læs om Dyssegårdens stu, hvor undervisning, praktik og personlig udvikling tilrettelægges med udgangspunkt i dine mål, interesser og muligheder.
Læs mere
Sommerfugl på kæmpe verbena.
Uddannelse og beskæftigelse
For mange børn, unge og unge voksne er tanker om skole, uddannelse, arbejde og fremtiden en vigtig del af livet på Dyssegården.
Læs mere

Jeg havde svært ved skole og ved at sidde stille i et klasselokale.
Men ude ved dyrene sammen med udepædagogen fandt jeg noget,
der gav mening for mig.
Det blev faktisk starten på,
at jeg fik lyst til at lære og være en del af skolen igen.

Elev i Dyssegårdens skole

SKOLELEDER, LÆRER OG ELEVERNE FORTÆLLER
Vores skoletilbud og dagbehandling

I denne video fortæller skoleleder Liselotte, lærer Tanja, Aiden fra dagbehandlingen og Nathalie fra én af Dyssegårdens børne- og ungeafdelinger om hverdagen i Dyssegårdens skole.
De giver sammen et indblik i, hvordan skole, behandling og trivsel tænkes sammen i en hverdag med struktur, forudsigelighed og individuelle hensyn. Liselotte og Tanja fortæller om den faglige tilgang i undervisningen, mens Aiden og Nathalie deler deres egne oplevelser af at gå i skole på Dyssegården.
Videoen giver et indblik i, hvordan Dyssegårdens skole og dagbehandling kan skabe rammer for læring, fællesskab, udvikling og trivsel for børn og unge med behov for en specialiseret psykiatrisk indsats.