Personale

“Vi og vores arbejde er i konstant udvikling”

Dyssegården har flere forskellige faggrupper med det til fælles, at fagligheden vægtes højt. Det afspejler en høj grad af professionalisme i behandlingen af de unge, og at personalet løbende efteruddannes.

Medarbejdergruppens styrke er, at den samlet set rummer psykiatrisk, psykologisk, socialfaglig, pædagogisk samt sundhedsfaglig viden og ekspertise. Det gælder, uanset om der er tale om dagbehandling eller døgnbehandling. Det er desuden en forudsætning, at behandlingspersonalet inden ansættelse på Dyssegården har erfaring med at arbejde miljøterapeutisk og/eller psykiatrisk eller på anden måde har de nødvendige faglige kvalifikationer og dermed relevant erfaring.

 

Afdeling Navn Stilling E-mail Telefon
Visitation Sisse Lykke Garmo Socialrådgiver/visitator [email protected] 48207805
Ledelse Gitte Bell Viceforstander/visitator [email protected] 48207802
Peter Rødbro Johannessen Forstander [email protected] 48207800
Administration Trine Lykke Olsen Adm. leder [email protected] 48207803
Jeanette Munk Adm. medarbejder [email protected] 48207817
Lecia Tvergaard Adm. medarbejder [email protected] 48207864
Merete Toft Movang Multimediedesigner [email protected] 48207864
Behandlingskoordinering Anders Bonderup Kirstein Chefpsykolog (Jupiter) [email protected] 48207804
Frederikke Egeberg Psykolog (skole/dagbeh.) [email protected] 48207862
Mathias Lundkvist Psykolog (Merkur/Sirius) [email protected] 48207866
Maja S. Munck Jensen Psykolog (Fredensborg) [email protected] 48207863
Sigrid Schøning Jensen Psykolog (Neptun) [email protected] 48207807
Sigrid Kjær-Andersen Psykolog (Apollo/Stjernegangen) [email protected] 48207868
Maja Blicher Hyrup Socialrådgiver [email protected] 48207813
Gitte Munch-Hansen Socialrådgiver [email protected] 48207816

Skoledagbehandling

Afdeling Saturn

Tina Skou Lasskogen Afd.leder/lærer [email protected] 48207819
Nina Raun Pædagog/teamkoordinator [email protected] 48207819
Lea Bergstedt Bork Pædagog [email protected] 48207819
Casper Robert Larsen Pædagog [email protected] 48207819
Andreas Sabroe Lærer [email protected] 48207819
Tanja Bjørkvig Lærer [email protected] 48207819
Carsten Bukrinski Lærer [email protected] 48207819
Kiti Juana Bøgh Sode Lærer [email protected] 48207819
Peter Tost Espersen Lærer [email protected] 48207819
Karen Kjærgaard Lærer [email protected] 48207819
Mathias Valentin Skole/STU/dagbehandl [email protected] 48207819
Maria Berg Kruse Lærer [email protected] 48207819
Martin Kristensen Lærer [email protected] 48207819
Pia Clausen Rasmussen Lærer [email protected] 48207819
Afdeling Jupiter Jonny Rongsted Afd.leder/pædagog [email protected] 25602764
Anja O. Poulsen SSA [email protected] 48207810
Louise Hansen Pædagog [email protected] 48207810
Ida Krohn Jensen Pædagog [email protected] 48207810
David Ansbjerg Pædagog [email protected] 48207810
Julie My Thoregaard Pædagog [email protected] 48207810
Frederikke  Østergaard Pædagog [email protected] 48207810
Renée Nilsson Pædagog [email protected] 48207810
Lisbeth Neergaard Nielsen Studerende [email protected] 48207810
Line  Andersen Miljøterapeut [email protected] 48207810
Susanne Lundberg SSA [email protected] 48207810
Afdeling Stjernegangen Michael Heskjær Myrwick Afd.leder/pædagog [email protected] 48207806
Sofie Hansen Pædagog /teamkoordinator [email protected] 48207860
Mikkel Garly Hansen Kandidat i psykologi [email protected] 48207811
Christina Køltzen Sørensen Pædagogstuderende [email protected] 48207811
Freja Sofie Jørgensen Pædagog [email protected] 48207811
Kjeld Rosenstrøm Pædagog [email protected] 48207811
Julie Marie Lund Termansen SSA [email protected] 48207811
Line Riboe Pædagog [email protected] 48207811
Jane Thorsen Pædagog [email protected] 48207811
Natasha Tranberg SSA [email protected] 48207811
Kent Christensen Pædagogisk medhjælper [email protected] 48207811
Amalie Troelsø Pædagog [email protected] 48207811
Lene Clemmensen SSA [email protected] 48207811
Afdeling Apollo Michael Heskjær Myrwick Afd.leder/pædagog [email protected] 48207806
Pia Kaas Glismann Pædagog [email protected] 482078xx
Philip Aulum Pedersen Pædagog [email protected] 482078xx
Britta Bruun Nielsen SSA [email protected] 482078xx
Afdeling Fredensborghuset Stina Rasmussen Afd.leder/sygeplejerske [email protected] 48207880
Pernille Steiner Andersen SSA [email protected] 48207881
Marie-Louise Graff-Ellekilde Pædagogstuderende [email protected] 48207881
Jacob kirkegaard Svejgaard Pædagog [email protected] 48207881
Kasper Backe Pædagog [email protected] 48207881
Diego Puccio Pædagog [email protected] 48207881
Maria F Ergoterapeut [email protected] 48207881
Heidi Maria Larsen Ergoterapeut [email protected] 48207881
Julie Madsen SSA elev [email protected] 48207881
Annemarie Fjord
Afspændingspædagog [email protected] 48207881
Mary Victoria Marcussen SSA [email protected] 48207881
Adela Coralic Pædagog [email protected] 48207881
Afdeling Merkur Bitten Carstens Sygeplejerske/teamkoordinator [email protected] 20834840
Claus Stisen Nexø Omsorgsmedhjælper [email protected] 20620504
Anette Elfort Pædagog [email protected] 20620504
Mette Schmidt Pædagog [email protected] 20620504
Lise Bjerrum Gilsfeldt Sygeplejerske [email protected] 20620504
Cecilie Dahl Pædagog [email protected] 20620504
Hicham Koulij Omsorgsmedhjælper [email protected] 20620504
Afdeling Sirius Bitten Carstens Sygeplejerske/teamkoordinator [email protected] 20834840
Anita Jonsson SSA [email protected] 22137321
Jette Christensen Pædagog [email protected] 22137321
Marianne Oxholm Jensen Ergoterapeut [email protected] 22137321
Thyra Svane Rasmussen Pædagog [email protected] 22137321
Line Elsebet Jensen Pædagog [email protected] 22137321

Afdeling Neptun

Jonny Rongsted Afd.leder/pædagog [email protected] 25602764
Natasha Øst Ergoterapeut/teamkoordinator [email protected] 22544616
Camilla Vallentin Henriksen Pædagog [email protected] 22544616
Gülay Vural Sygeplejerske [email protected] 22544616
Teit Sort Uldum Terapeut [email protected] 22544616
Tina Rose Belling Pædagog [email protected] 22544616
Rikke Riget Rimmen Ergoterapeut [email protected] 22544616
Emilie Sick Enghoff SSA elev [email protected] 22544616
Nattevagter Vidosav Jenic Pædagogmedhjælper [email protected] 48207810
Kenneth Skougaard Omsorgsmedhjælper [email protected] 48207811
Michael W Bertelsen Pædagogmedhjælper [email protected] 48207811
Lina Cekov Pædagog [email protected] 48207811
Helle Burhenne Pædagogmedhjælper [email protected] 48207811
Ahmad Abu Aisheh Pædagog [email protected] 48207811
Serviceteam Lotte Olsen Køkkenleder [email protected] 48207808
Camilla G. Petersen Køkkenassistent [email protected] 48207808
Festus Aghaenu Rengøringsassistent 48207808
Tesfaldet Tewoldbrhan Rengøringsassistent 48207808
Henning Jensen Pedel [email protected] 20802880
Bo Olsen Pedelmedhjælper 25142449
Lars Weibel Pedelmedhjælper 48207808
Amani Nablsi Køkkenmedhjælper 48207808
Filomena Said Danif Serviceassistent 48207808

 

denne sektion

Citat af personale:

“Mit arbejde lykkes helt klart, når jeg kan se en kæmpe forandring i forhold til, at den unge trives, bliver bedre, begynder selv at kunne tage afsted til ting og lign.”

Visitation

Sisse Lykke Garmo

Socialrådgiver/visitator

[email protected]

48207805

Gitte Bell

 Viceforstander/visitator

[email protected]

48207802

Ledelse

Peter Rødro Johannesen

Forstander

[email protected]

48207800

 

Administration

Trine Lykke Olsen

Adm. leder

[email protected]

48207803

Jeanette Munk

Adm. medarbejder

[email protected]

48207817

Lecia Tvergaard

Adm. medarbejder

[email protected]

48207864

Merete Toft Movang

Multimediedesigner

[email protected]

48207864

Behandlings-koordinering

Anders Bonderup Kirstein

Chefpsykolog

[email protected]

48207804

Frederikke Egeberg

Psykolog

[email protected]

48207862

Sigrid Schøning Jensen

Psykolog

[email protected]

48207807

Sigrid Kjær-Andersen

Psykolog

[email protected]

48207807

Maja S. Munck Jensen

Psykolog

[email protected]

48207863

Mathias Lundkvist

Psykolog

[email protected]

48207866

Maja Blicher Hyrup

Socialrådgiver

[email protected]

48207866

Gitte Munch-Hansen

Socialrådgiver

[email protected]

48207866

Skole og
dagbehandling

Tina Skou Lasskogen

Afd.leder / lærer

[email protected]

48207819

Nina Raun

Pædagog/teamkoordinator

[email protected]

48207819

Lea Bergstedt Bork 

Pædagog

[email protected]

48207819

Casper Robert Larsen

Pædagog

[email protected]

48207819

Tanja Bjørkvig

Lærer

[email protected]

48207819

Carsten Bukrinski

Lærer

[email protected]

48207819

Andreas Sabroe

Lærer

[email protected]

48207819

Peter Tost Espersen 

Lærer

[email protected]

48207819

Kiti Juana Bøgh Sode

Lærer

[email protected]

48207819

Karen Kjærgaard

Lærer

[email protected]

48207819

Mathias Valentin

Skole/STU/dagbehandl

[email protected]

48207819

Maria Berg Kruse

Lærer

[email protected]

48207819

Martin Kristensen

Lærer

[email protected]

48207819

Pia Clausen Rasmussen

Lærer

[email protected]

48207819

Afdeling Jupiter

Jonny Rongsted

Afd.leder / pædagog

[email protected]

25602764

Anja O. Poulsen 

SSA

[email protected]

48207810

Ida Krohn Jensen

Pædagog

[email protected]

48207810

David Ansbjerg

Pædagog

[email protected]

48207810

Julie My Thoregaard

Pædagog

[email protected]

48207810

Louise Hansen

Pædagog

[email protected]

48207810

Frederikke  Østergaard

Pædagog

[email protected]

48207810

Line  Andersen

Miljøterapeut

[email protected]

48207810

Renée Nilsson

Pædagog

[email protected]

48207810

Susanne Lundberg

SSA

[email protected]

48207810

Lisbeth Neergaard Nielsen

Studerende

[email protected]

48207810

Afdeling Stjernegangen

Michael Heskjær Myrwick

Afd.leder / pædagog

[email protected]

48207806

Sofie Hansen

Pædagog/teamkoordinator

[email protected]

48207860

Mikkel Garly Hansen

Kandidat i psykologi

[email protected]

48207811

Christina Køltzen Sørensen

Pædagogstuderende

[email protected]

48207811

Freja Sofie Jørgensen 

Pædagog

[email protected]

48207811

Julie Marie Lund Termansen  

SSA

[email protected]

48207811

Line Riboe

Pædagog

[email protected]

48207811

Kjeld Rosenstrøm

Pædagog

[email protected]

48207811

Natasha Tranberg

SSA

[email protected]

48207811

Jane Thorsen

Pædagog

[email protected]

48207811

Kent Christensen

Pædagogmedhjælper

[email protected]

48207811

Amalie Troelsø

Pædagog

[email protected]

48207811

Mianel Nikole Østergaard

Pædagogmedhjælper

[email protected]

48207811

Lene Clemmensen

SSA

[email protected]

48207811

Afdeling Apollo

Michael Heskjær Myrwick

Afd.leder / pædagog

[email protected]

48207806

Philip Aulum Pedersen

Pædagog

[email protected]

482078xx

Pia Kaas Glismann

Pædagog

[email protected]

482078xx

Britta Bruun Nielsen

Pædagogstuderende

[email protected]

482078xx

Afdeling Fredensborghuset

Stina Rasmussen

Afd.leder / sygeplejerske

[email protected]

48207880

Pernille Steiner Andersen

SSA

[email protected]

48207881

Heidi Maria Larsen

Ergoterapeut

[email protected]

48207881

Malou Graff-Ellekilde

Pædagogstuderende

malogr@ruc.dk

48207881

Jacob kirkegaard Svejgaard

Pædagog

[email protected]

48207881

Kasper Backe

Pædagog

[email protected]

48207881

Maria F 

Pædagog

[email protected]

48207881

Julie Madsen

SSA-elev

[email protected]

48207881

Diego Puccio

Pædagog

[email protected]

48207881

Annemarie Fjord

Pædagog

[email protected]

48207881

Mary Victoria Marcussen

SSA

[email protected]

48207881

Adela Coralic

Pædagog

[email protected]

48207881

Afdeling Merkur

Bitten Carstens

Teamkoordinator/Sygeplejerske

[email protected]

20834840

Claus Stisen Nexø

Pædagogisk medhjælper

[email protected]

20620504

Lise Bjerrum Gilsfeldt 

Sygeplejerske

[email protected]

20620504

Anette Elfort 

Pædagog

[email protected]

20620504

Hicham Koulij

Pædagogisk medhjælper

[email protected]

20620504

Mette Schmidt

Pædagog

[email protected]

20620504

Cecilie Dahl

Pædagog

[email protected]

20620504

Afdeling Sirius

Bitten Carstens

Teamkoordinator/Sygeplejerske

[email protected]

20834840

Thyra Svane Rasmussen 

Pædagog

[email protected]

22137321

Jette Christensen

Pædagog

[email protected]

22137321

Anita Jonsson

SSA

[email protected]

22137321

Marianne Oxholm Jensen 

Ergoterapeut

[email protected]

22137321

Line Elsebet Jensen

Pædagog

[email protected]

22137321

Afdeling Neptun

Jonny Rongsted

Afd.leder / pædagog

[email protected]

25602764

Natasha Øst 

Teamkoordinator/Pædagog

[email protected]

22544616

Gülay Vural

Pædagog

[email protected]

22544616

Teit Sort Uldum

Terapeut

[email protected]

22544616

Camilla Vallentin Henriksen 

Pædagog

[email protected]

22544616

Rikke Riget Rimmen 

Ergoterapeut

[email protected]

22544616

Emilie Sick Enghoff 

SSA-elev

[email protected]

22544616

Tina Rose Belling

Pædagog

[email protected]

22544616

Nattevagter

Vidosav Jenic

Pædagog

[email protected]

48207810

Kenneth Skougaard

Omsorgsmedhjælper

[email protected]

48207811

Michael W Bertelsen

Pædagogmedhjælper

[email protected]

48207811

Lina Cekov

Pædagog

[email protected]

48207811

Helle Burhenne

Pædagogmedhjælper

[email protected]

48207811

Ahmad Abu Aisheh

Pædagog

[email protected]

48207811

Serviceteam

Lotte Olsen

Køkkenleder

[email protected]dyssegaarden.dk

48207808

Camilla G. Petersen

Køkkenassistent

[email protected]

48207808

Festus Aghaenu

Rengøringsassistent

[email protected]

48207808

Tesfaldet Tewoldbrhan

Rengøringsassistent

[email protected]

48207808

Lars Weibel

Pedelmedhjælper

[email protected]

48207808

Henning Jensen

Pedel

[email protected]

20802880

Bo Olsen

Pedelmedhjælper

[email protected]

25142449

Yemane Habteselasie

Serviceassistent

[email protected]

48207808

Amani Nablsi 

Køkkenmedhjælper

@dyssegaarden.dk

48207808

 

denne sektion

Citat af personale:

“Mit arbejde lykkes helt klart, når jeg kan se en kæmpe forandring i forhold til, at den unge trives, bliver bedre, begynder selv at kunne tage afsted til ting og lign.”